Интерв’ю з Антоніо Гонсалесом (українською)

Антоніо Гонсалес: «Остеопатія — це мистецтво, що взаємодіє з тілом людини»

Професор Інституту мануальної терапії та провідний спеціаліст із хіропрактики та остеопатії — про користь остеопатії для здоров’я людини та її визнання в світі.

 Уперше до України приїхав іспанський професор з мануальної терапії Антоніо Гонсалес, котрий провів майстер-клас для столичних спеціалістів у Міжнародній школі масажу Євгенії Родіонової. Провідний фахівець-остеопат розповів, що ж таке остеопатія, в яких випадках вона допомагає найкраще, як відбувається сеанс та чому фармацевти виступають проти цього методу.

— Що таке остеопатія? Це лікувальна практика чи профілактична?
— Остеопатія зародилася як превентивна медицина. Її засновник — лікар-хірург Ендрю Стілл — на власному досвіді переконався в обмеженнях медицини, коли втратив трьох дітей. Він намагався розвинути новий метод лікування без застосування медикаментів, який назвав остеопатією. Через емоційну чи фізичну напругу, травми чи проблеми з поставою в організмі людини виникають недостатній рух тканини, функціональні блоки. Завдяки остеопатії вдається зміщати, відновлювати рух рідин у тілі, щоб вони не застоювалися, і таким чином нормалізувати роботу організму.

— Чи є зв’язок між остеопатією і медициною?
— Медицина і остеопатія — дві різні дисципліни. Медицина обмежена в тому сенсі, що 100 осіб, які застудилися, отримують одні й ті самі ліки. Якщо у 100 людей болить голова, то ми з кожним працюємо по-різному, бо кожна людина є неповторною.

— Чим остеопатія відрізняється від інших методів мануальної терапії? Коли її застосовують?
— Найфундаментальніша відмінність полягає в тому, що ми розглядаємо всі системи людини одразу — м’язи, тканини, органи, кров. Потрібно розуміти, що остеопатія — мануальна терапія, тож є певні обмеження. Якщо людина зламала тазостегновий суглоб, остеопатія нічим не допоможе, а якщо вона скаржиться на болі у тазостегновому суглобі, то можна щось удіяти.

— Ви є спеціалістом із хіропрактики та остеопатії. У чому відмінність цих методів?
— Хіропрактика — це галузь остеопатії. Її засновник Палмер навчався разом зі Стіллом, але потім вони пішли різними шляхами. Я все-таки вважаю себе остеопатом. Хіропрактика працює тільки з хребтом, а остеопатія з усім — на органічному рівні, на рівні черепа, на рівні ступні.

— Як ви прийшли до остеопатії?
— Двадцять років тому я познайомився з викладачем айкідо Клодом Скрайєром, який був лікарем-остеопатом. Він увів мене в остеопатичну медицину. Коли відкрилася перша школа остеопатії в провінції Хіроні, ми розпочали там свою діяльність. Я все життя займався бойовими мистецтвами і раптом змінив напрямок у бік медицини. Замість того, щоб бити людей, я намагаюся їм допомагати.

— В яких випадках рекомендували б пройти курс остеопатії? Коли цей метод найефективніший?
— Абсолютно в усіх. Інша справа — результат. Якщо хвороба є не дуже застарілою, остеопатія може допомогти. Коли травма чи пошкодження проявляються назовні, наприклад, рак, то остеопатією цю хворобу не вилікуєш. Але на початковій стадії вона може допомогти людині не захворіти. Наприклад, якщо я вісім годин сиджу перед комп’ютером, то тканини шиї атрофуються. Остеопатія сприяє тому, щоб ці тканини відновлювалися. Якщо використовувати профілактику, то з роками можна уникнути появи важких артрозів. Навіть у випадку, коли пацієнт не досягає задовільних результатів, остеопатія завжди поліпшує його стан. Зокрема, якщо потрібно вживати медикаменти, а організм слабкий, не може перетравити хімію. Після остеопатії людина стає сильнішою і готова до медикаментозного лікування.

— Чи є протипоказання до використання цієї практики?
— Ні. Є остеопати, які працюють погано, але наука остеопатія нешкідлива сама по собі. Справа не в пістолеті, а в тому, хто його тримає.

— Які вимоги до спеціаліста з остеопатії? Чи повинен він мати медичну освіту?
— Звісно, остеопату потрібно фахове навчання, але не обов’язково бути лікарем. Вивчення остеопатії включає в себе анатомію, фізіологію, біомеханіку, проте з часом ці знання перетворюються на вміння. Можна провести аналогію з малюванням — тебе навчають, як виводити лінії, а потім ти інтуїтивно розвиваєш власний метод живопису. Учнів у Києві я змушую вивчати анатомію, щоб вміти вислуховувати тканину. Якщо не уявляєш, який вона має вигляд, не зможеш спрямовувати знання на те, чого не бачиш. Тут, у групі, є лікарі, але й вони мають недостатній рівень знань з анатомії. Ще одним важливим аспектом для остеопата є розуміння людини в емоційному плані. Емоції шкодять людині найбільше. Нам потрібно знати медицину, чути і відчувати. Батько медицини Гіппократ казав, що 50 відсотків лікування — це вислухати пацієнта. Людина, котра займається остеопатією, повинна розуміти, що це велика відповідальність, яка вимагає глибокого вивчення та розуміння того, що найцінніше — це пацієнт, якому ти можеш полегшити страждання.

— Як проходить сеанс остеопатії? Які прийоми використовують?
— Лікування починається з консультації пацієнта, щоб зрозуміти, що з ним відбувається. Для нас не так важливий сам біль, як його причина. Біль у плечі може бути рефлекторним від печінки чи інших органів. Тож спочатку ми діагностуємо хворобу, потім лікуємо тканини, які зажаті, дивимося, як реагує людина. Плюси остеопатії в тому, що після процедур немає вторинних ефектів і вони не можуть заподіяти шкоду. Ми в організм нічого не вводимо і нічого не модифікуємо на фізичному рівні. Під час сеансу використовуємо різні методи — ставимо на місце суглоби, які рухаються неправильно, мобілізуємо органи, застосовуємо енергетичні практики. Саме недостатній рух і зажатість органів, неправильна фізіологія може призвести до хвороб. Ми розуміємо тіло людини як єдиний механізм, де одна ланка, орган впливають на весь організм.

— Як остеопат діагностує пацієнта?
— Один із методів — це оглянути зуби людини, які несуть інформацію про стан органів, навіть якщо хвороба ще не проявилася. Далі прослуховуємо тканини за допомогою рук — під час дихання тканини рухаються, і спеціаліст може відчути, вільні вони чи ні. Ще один метод — пальпування, коли прощупують хребці, чи правильно вони функціонують.

— Наскільки остеопатія поширена в світі? Як її популяризують?
— У деяких країнах Європи цей метод було визнано на законодавчому рівні. У Франції остеопат входить до системи державних професій, у багатьох країнах передбачено і медичну освіту. Остеопатію як традиційний метод медицини використовують у Франції, Німеччині, Великобританії, США. В Іспанії, на жаль, ні. Ми іноді навіть викладаємо остеопатію заочно, що зовсім несерйозно. Тому нам потрібно, щоб люди визнавали і приймали нас, хоча не всім це вигідно. Річ у тім, що фармацевтичні кампанії не зацікавлені в популяризації остеопатії, бо ми не даємо людям пігулок. І це, до слова, цікавий момент. Пігулки самі по собі є холодними, а людина фізіологічно потребує дотику, тепла.

— Що ви порекомендували б для самостійної профілактики хвороб?
— Потрібно дотримуватися гігієни в харчуванні, бо ми нині вживаємо катастрофічно нездорову їжу, яка негативно впливає на імунну систему. Гігієни фізичної, тобто заняття спортом, а також гігієни емоційної, уникання стресів.

Розмовляла Марія БЄЛЯЄВА, «Хрещатик”.  Фото з сайту osteopatia.in.ua.Ближайший семинар по структурной остеопатии уже в сентябре 2015 года!
Методы лечения в остеопатии
Интерв’ю з Антоніо Гонсалесом (українською)
Ближайший семинар по краниосакральной остеопатии уже в сентябре 2015 года!